În comunitatea noastră, procesul de învățare este centrat pe persoană și pune în evidență individualitatea fiecărui elev. Tocmai de aceea este natural pentru noi să recunoaștem și să valorizăm nevoile socio-emoționale ale copiilor și să investim în crearea unui spațiu sigur, protejat, liber în exprimare, armonios și încurajator. Știm cât de importantă este legătura dintre securitatea emoțională a elevului și performanța lui academică, așa că am inclus în familia noastră specialiști în psihologia copilului, adolescentului și a familiei pentru a se asigură că aceste nevoi sunt împlinite.

Serviciile oferite de cabinetul de consiliere școlară al liceului nostru, de care beneficiază în egală măsură elevii, profesorii și părinții, sunt:

• Evaluare psihologică elev (personalitate, IQ, interese și aptitudini, strategii de învățare, funcționalitate cognitivă, abilități sociale, bunăstare emoțională);
  • Consiliere individuală elev;
  • Consiliere la clasă (coeziune, abilități sociale, incluziune și toleranța diversității);
  • Grupuri de suport/dezvoltare personală;
  • Consiliere individuală profesor și psiho-educație;
  • Consiliere parentală și psiho-educație;
  • Consiliere vocațională și îndrumare în carieră;

Cabinetul se află la etajul 1, lângă amfiteatru, și este deschis de luni până vineri conform programului afișat.

Chestionarele pot fi studiate și completate accesând link-urile de mai jos:

Consilierul nostru este Prof. Psihopedagog Rădoi Ionela-Violeta